• Poljoprivrednici traže smene Vučevića, Martinovića i Rističevića zbog neispunjenih zahteva i maltretiranja

    Poljoprivrednici će protestovati sve dok ne budu smenjeni premijer Miloš Vučević, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović i predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijan Rističević.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Poljoprivrednici traže smene Vučevića, Martinovića i Rističevića zbog neispunjenih zahteva i maltretiranja
    Foto: Autonomija.info

    To je rekao predsednik udruženja „Naše mleko“ poljoprivrednik Milan Pajić iz Bogatića i istakao da će podržavati studente sve dok bude trebalo.

    On je za Betu rekao da će to udruženje u petak, 3. januara protestovati od 8.30 časova u Bogatiću iako to nije bio plan, ali je nezadovoljstvo kulminiralo pozivom policije da se dva člana udruženja, Pajić i Dragan Erdevički, optuže za krivično delo „izazivanja opasne radnje, opasnim sredstvima“ i sutra će dati izjave.

    To udruženje je protekle nedelje protestovalo dva sata blokadom saobraćaja traktorima prema Pavlovića mostu i graničnom prelazu prema Republici Srpskoj zbog neispunjenja zahteva o isplati subvencija i umanjenja iznosa, kao i zbog ukupne politike prema poljoprivredi.

    Optuživali su nas da lažemo, krademo, a sada i krivično. Torturi prema poljoprivrednicima nema kraja, mi protestujemo i tražimo smene Vučevića, Martinovića, Rističevića, jer nam ne treba nesposoban ministar i Ministarstvo i čelni čovek Vlade koji je dužan da zna šta mu rade ministri i predsednik Odbora za poljoprivredu.- rekao je Pajić.

    Dodao je da su ta udruženja dala „otkaz“ Martinoviću još u julu prošle godine kada je rekao da se zalaže da se poljoprivredno zemljište ustupi za potrebe rudnika litijuma kod Loznice i na taj način prisilno iseli stanovništvo zbog zagađenja životne sredine.

    Ministar, koji se zalaže da se poljoprivredno zemljište koristi za rudnik litijuma i raseli nas, nije naš ministar. On pokušava da nas, zbog kritike njegovog rada i protesta ucenjuje, stavljanjem naših domaćinstava u pasivan status i na nas šalje policiju i službenike Bezbednosno-informativne agencije da nas kažnjavaju i maltretiraju. – rekao je Pajić.

    Naveo je da je njega nedavno presrela policija, po nečijem nalogu iz vlasti, pretresla automobil i uzela farbu koju je kupio za potrebe domaćinstva.

    Optužili su me da sam ukrao farbu, jer je navodno nestala neka farba u Šapcu, uzeli je i napisali prijavu da se javim u policijsku stanicu. Pošto sam imao račun od kupovine, vratili su mi farbu bez izvinjenja za maltretiranje. – rekao je Pajić.

    Dodao je da „ovo stanje jednom treba da se privede kraju i da se utvrdi šta je ko uzeo i gde bi trebalo da završi“.

    Istakao je da poljoprivredne proizvođače do sada nijedna vlast kao aktuelna nije maltretirala, a da se dešavalo da subvencije kasne, ali da pritisaka i ucena nije bilo.

    Poljoprivrdnik, prema njegovim rečima, ne može ni da pomisli da može u ovom vremenu da doživi da ga malteretiraju službenici Bezbednosno-informativne agencije.

    Radim svoj posao, a oni me stalno prate, na ulici ili kada prolaze pored dvorišta usporavaju automobil i gledaju u dvorište. Non-stop sam pod prismotrom, mislim da mi i telefon prisluškuju. Oni su me zvali i telefonom da mi saopšte, kako su rekli, radosnu vest da mi je ukinut pasivan staus domaćinstva. – rekao je Pajić.

    Zahtevi poljoprivrednika su, kako je naveo, na protestima još u maju prošle godine bili da se uredi berza, što nije učinjeno, zatim reši problem ogromnih dugova za neplaćeno socijalno i penziono osiguranje koje imaju mnogi poljoprivrednici jer ne mogu da ih plate od malih prihoda od poljoprivrede, pa su kamate dostigle polovinu dugova.

    On je rekao da su sada i jedva isplaćene, krajem prošle godine, umanjene subvencije po hektaru i za seme, „poništene“ jer je Martinović rekao da mora da pomogne klaničarima i prerađivačima i dozvolio uvoz mleka i mesa, što je oborilo cene domaćim proizvođačima mesa i mleka.

    Kilogram svinjskog mesa od tovljenika, prema njegovim rečima sada košta 160 dinara, a prošle godine cena je bila 300 dinara, dok je cena mleka manja od pet do 12 dinara po litru u odnosu na prošlogodišnju.

    Sve je poskupelo, nešto čak i 20-30 odsto, a naši proizvodi su sve jeftiniji. Poljoprivreda će brzo biti potpuno uništena, pa neka država uvozi sve.  – dodao je Pajić.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija