• „Program čvrstog otpada u Srbiji“: Da li će posle skoro dve decenije biti završena regionalna deponija?

    Ministarstvo zaštite životne sredine radi na pripremi aktrivnosti za proširenje projekta „Program čvrstog otpada u Srbiji“, koji trenutno obuhvata izgradnju šest regionalnih centara za upravljanje otpadom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    „Program čvrstog otpada u Srbiji“: Da li će posle skoro dve decenije biti završena regionalna deponija?

    Kako IN Medija nezvanično saznaje,u okviru pomenutog projekta planirana je misija od strane Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Francuske agencije za razvoj (AFD) sa ciljem obilaska lokacije deponije u Inđiji, 11. septembra.

    Podsetimo da je projekat regionalne sanitarne deponije započet pre skoro dve decenije.

    Regionalna deponija: Misteriozno javno-privatno partnerstvo

     

    Davne 2005. godine,  opština Inđija je pokrenula inicijativu za izgradnju regionalne deponije., potpisan je Sporazum o saradnji i formiranju regiona za upravljanje čvrstim komunalnim otpadom što čini prostor na kome živi nešto više od 250.000 stanovnika.

    Potpisnici Sporazuma su bile opštine Inđija, Stara Pazova, Ruma, Irig, Šid, Sremski Karlovci i Pećinci. Međutim, ni nakon skoro 20 godina regionalna deponija nije stavljena u funkciju a pojedine opštine, koje su bile potpisinici Sporazuma, su pronašle drugo rešenje za odlaganje komunalnog otpada.

    Od realizacije projekta se nije odustalo, aktuelna vlast u Inđiji kao rešenje za završetak regionalne deponije vidi ulazak u javno – privatno partnerstvo.

    Uspostavljen je kontakt sa potencijalnim investitorom, firmom Ecogreen investments iz Dubai-ja Generalni menadžer firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata je državljanin Turske Cagatay Uraz, Sam projekat je dobio “zeleno svetlo” kako Komisije za javno – privatno partnerstvo tako i lokalnog parlamenta.

    Oo 2019. godine se čeka mišljenje više instance, a u međuvremenu je prvobitni koncesionar Ecogreen investments zamenjen sa Metitom, takođe iz Dubaija.

    Ni na ovu odluku nije mogao da utiče lokalni parlament već je istu samo mogao da konstatuje,odnosno podrži na sednici.

    Iako je Opština Inđija pronašla potencijalnog partnera, menjao se osnovni projekat regionalne deponije.

    Umesto predviđenog plana da u okvir regionalne deponije budu uključene sremske opštine, lokalna vlast je odlučila da Javno preduzeće Ingrin bude regionalni centar za upravljanjem otpadom gradova i opština istočnog Srema (Inđija, Ruma, Irig, Sremski Karlovci, Pećinci i Stara Pazova) i Banata (Zrenjanin, Sečanj, Žitište, iTitel).

    Međutim, iz projekta je istupila Opština Ruma, čiji se su predstavnici odlučili za regionalnu deponiju „Srem – Mačva“.

    Takođe, prema nacrtu Regionalnog prostornog plana Vojvodine za period od 2021. do 2035. godine, koji su nedavno usvojili poslanici u pokrajinskom parlamentu,Opština Inđija će ipak biti regionalni centar za istočni Srem, dok će za Banat biti zadužen Grad Zrenjanin.

    Trenutno u Srbiji postoje regionalne deponije u Užicu, Lapovu, Kikindi, Jagodini, Leskovcu, Pirotu, Sremskoj Mitrovici, Pančevu, Subotici i Beogradu.

    Govoreći o upravljanju otpadom, premijer Srbije Miloš Vučević je 2. maja, kada je bio mandatar, istakao da je u Srbiji planiran regionalni pristup upravljanju otpadom, formiranjem izgradnjom modernih regionalnih centara u okviru kojih će biti izgrađene nove ili proširene postojeće sanitarne deponije u skladu sa najvišim ekološkim standardima.

    U svom ekspozeu, Miloš Vučević nije pomenuo regionalnu deponiju u Inđiji.

    Međutim, ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović izjavila je, 1. avgusta,  da se u prvih 100 dana vlade Srbije „marljivo radilo“ na projektima izgradnje sedam regionalnih centara za upravljanje otpadom i tom prilikom pomenula regionalnu sanitarnu deponiju u Inđiji.

    Ona je u saopštenju navela da trenutno napreduju radovi na izgradnji sanitarne deponije i prateće infrastrukture u regionalnom centru u opštini Ub, koji će skupljati otpad iz 15 lokalnih samouprava.

    Uskoro krećemo sa radovima u Pirotu, a intenzivno radimo i na dokumentaciji za izgradnju regionalnog centra u Inđiji. – rekla je Vujović.

    Pored činjenice da bi modernu saniratna deponija rešila inđijski problem sa odlaganjem smeća, a zatim i problem svih lokalnih samouprava Srema prihodi JP Ingrin,bi prema ranijim najavama lokalnih vlasti,  na godišnjem nivou bili više od 2 miliona evra. 

    Takođe, realizacijom projekta stanovnici opštine Inđija bi imali znatno povoljniju cenu od ostalih sremskih opština koje su obuhvaćene projektom.

     

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija

    Sutra sednica Opštinskog veća

    Predsednik Opštine Inđija Marko Gašić zakazao je za sutra sednicu Opštinskog veća na kojoj će se doneti Rešenje o postavljanju novog načelnika Opštinske uprave. […]