• Rekonstruisana skela umesto zgrade u inđijskom šetalištu

    Trinaest godina od postavljanja skele na ulazu u gradsku pijacu, lokalna vlast rekonstruisala skelu umesto zakonom zaštićene zgrade na kojoj je skela postavljena.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Rekonstruisana skela umesto zgrade u inđijskom šetalištu

    Posle 9 godina od postavljanja skele na ulazu u Gradsku pijacu jedini rezultat koji je pokazala lokalana samouprava je menjanje dasaka koje se nalaze na samoj konstrukciji skele. Na ovaj poduhvat lokalna samouprava odlučila se nakon tragedije u Novom Sadu kada se srušio deo tek rekonstruisane Železničke stanice u čemu je poginulo 14 ljudi.

    Skela u centru Inđije je postavljena u cilju “bezbednosti” kako delovi fasade stare zgrade ne bi povredili prolaznike, dok je budžetom Opštine Inđija proteklih gotovo deceniju i po predviđano uređenje fasada koje su u javnoj svojini.

    Pod pritiskom javnosti i njenih predstavnika u lokalnom parlamentu u nekoliko navrata je najavljivana rekonstrukcija kulturne baštine u centru Inđije, međutim sve je ostalo na najavama i obećanjima obično pred izbore. Poslednje obećanje dao je Vladimir Gak bivši predsednik opštine Inđija januara ove godine sa posebnim akcentom da će se finansirati uređenje zgrada u javnoj svojini odnosno koje su pod zaštitom države. Čak je i u budžetu i ove godine, kao i prethodnih 12, predviđena budžetska linija z ate namene. U budžetu za 2024. postoji pozicija “bespovratno sufinansiranje aktivnosti na uređenju fasada“ u iznosu od 200.000 dinara dok je u okviru iste pozicije predviđen 1 dinar za “Usluge po ugovoru” i dinar za “specijalizovane usluge”.  To praktično znači da do rekonstrukcije neće doći ove godine a da ovako niski finansijski plan postoji kako se pozicija ne bi ukidala.

    Foto: IN Medija

    13 godina, 13 odluka, a ništa nije realizovano: Rekonstrukcija fasada i kulturna baština Inđije još uvek čekaju na svoj „novi sjaj“

    U poslednjih 13 godina, lokalni parlament Inđije nekoliko puta je doneo odluke o projektima koji su obećavali rekonstrukciju kulturnih objekata, ali do danas nijedna od tih odluka nije sprovedena. Među najznačajnijim projektima koji nikada nisu ugledali svetlost dana nalaze se rekonstrukcija gradske pijace, trga u centru Inđije, izgradnja kapela u seoskim grobljima, kao i planovi za obnovu fasada kulturnih objekata u samom centru grada.

    Odluka o obnovi fasada iz 2011. godine: Priča koja traje

    O uređenju fasada kulturnih objekata raspravljalo se još 2011. godine, kada su odbornici podržali stavku u budžetu za “razvoj zajednice” koja je predviđala subvencije za obnovu fasada starih objekata u centru grada. Tada je opredeljeno 5 miliona dinara za pomoć građanima koji su vlasnici starih “švapskih” kuća, koje su deo kulturnog i istorijskog nasleđa Inđije. Iako je doneta odluka, projekat nije realizovan, a vlasnici tih objekata morali su da pronađu sopstvena rešenja za obnovu fasada.

    Tri godine kasnije, 2014. godine, na sednici lokalnog parlamenta doneta je još jedna odluka, ali ni ova nije sprovedena. Odluka se odnosila na obnovu fasade zgrade Opštine Inđija, kao jednog od najvažnijih objekata za lokalnu zajednicu. Iako je iz budžeta izdvojeno 1,3 miliona dinara, sredstva su bila nedovoljna za veće infrastrukturne radove, a fasada zgrade, koja je stara više od 100 godina, i dalje je ostala neobnovljena.

    Vlast ne poštuje Odluku lokalnog parlamenta o uređenju fasada objekata od kulturnog značaja

    Skela koja traje više od devet godina

    Godina 2015. donela je nadu da će barem deo plana za obnovu fasada biti realizovan. Naime, Opština Inđija raspisala je javnu nabavku za sanaciju krova zgrade u ulici Vojvode Stepe, koja je deo kulturnog nasleđa. Zgrada je, međutim, i dalje imala problem s oronulom fasadom, zbog čega je postavljena skela koja bi trebalo da zaštiti prolaznike. Iako je sanacija krova završena u roku, skela postavljena pre više od sedam godina nije uklonjena.

    Za IN Medija iz beogradske firme “Šel Mont” koja je izvodila radove kažu da skela nije njihovo vlasništvo i da nisu naplaćivali zakup skele. Ipak, skela koja je ostala ispred objekta na ulazu u gradsku pijacu i dalje stoji, a pitanje o tome ko je odgovoran za njeno uklanjanje ostaje neodgovoreno.

    Prema informacijama iz Opštine Inđija, skela je postavljena zbog zaštite prolaznika, dok se planiralo uređenje fasade. Ali, kao i kod drugih projekata, nije bilo daljih radnji na sanaciji ili obnovi objekta.

    Da li je skela stvarno besplatna?

    Iako se na prvi pogled čini da skela „stoji besplatno“, cena zauzeća javne površine za ovu skelu nikada nije bila javno dostupna. Prema saznanjima IN Medija, firma koja je postavila skelu, TIMGRADNJA IVANIŠEVIĆ DOO iz Inđije, lokalnoj samoupravi naplaćuje zakup skele po ceni od 30.855 dinara mesečno, što znači da se za više od sedam godina nakupilo više od 2,6 miliona dinara za samo zakup same konstrukcije.

    Pored toga, zakup javnog prostora gde je skela postavljena košta još dodatnih 2,2 miliona dinara za sve godine stajanja. To znači da Opština Inđija, pored toga što je dozvolila da skela stoji, nije obezbedila odgovarajuću naplatu zakupa javnog prostora.

    Obnova fasada ponovo pred odbornicima

    Iako su prošle godine i decenije, pokušaji obnove fasada kulturnih objekata u Inđiji se ne smiruju. Tako je i 2018. godine, na sednici Skupštine opštine Inđija, usvojena Odluka o bespovratnom finansiranju uređenja fasada, koja je predviđala sufinansiranje od strane lokalne samouprave za objekate od istorijskog značaja i za višeporodične stambene zgrade.

    Odluka je predviđala da će Opština sufinansirati do 90% radova na kulturnim spomenicima i do 50% na zgradama porodičnog stanovanja. Ipak, ni ova odluka nije sprovedena u delo, a oronule fasade nastavljaju da predstavljaju opasnost za bezbednost građana i estetski problem za grad.

    Gak ipak nije obavestio odbornike šta će biti sa fasadom zgrade glavnog ulaza u gradsku pijacu

    Kulturna baština Inđije čeka na obnovu

    Među objektima koji čekaju na obnovu je i Rimokatolička crkva Sv. Petra i Pavla, koja je pod zaštitom države i ima status spomenika kulture od velikog značaja. Iako je 2018. godine urađena obnova spoljne fasade crkve uz pomoć donacija, unutrašnjost crkve je i dalje u lošem stanju, a opština nije izdvojila nijednu sumu za obnovu crkve od 2016. godine.

    Iako se radi o objektu od velikog kulturnog značaja, crkva je bila prisiljena da se finansira iznajmljivanjem prostora i davanjem u zakup nacionalizovane zemlje, dok su druge verske zajednice, poput Srpske pravoslavne crkve, godinama dobijale sredstva iz budžeta opštine.

    U trenutnoj situaciji, Inđija čeka odgovorne korake, a građani i kulturne baštine grada, i dalje veruju u obećanja, dok odluke koje se donose na sednicama ostaju samo na papiru.

    Gak: Fasade u centru treba urediti ali samo objekata koji su u javnoj svojini

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 5

    1. Sve sto Gak obeca je ludom radovanje, posle Jesica on i Gak bijy bitky ko je veci prevarant i hostapler i mrtva trka, samo cinimi se da se sad moglo vise zagrabiti nego ranije, mada i ranije je bila muljaza sa zemljistem i indystrijskim zonama pa je zaista mrtva trka

    2. Da li se zna čija je skela ta,da li se zna da li ce ikada neko snositi ikakvu odgovrinos od ovih za ovaj javašluk?
      I da li ce vrtic u Srpskom karaju zameniti zgrade od ovih tz.podobnih građana?

    3. Gde je Marko Gasic maneken da se slika na gradillistu? Indjija je postala cirkus teski, umesto da sacuvaju stare objekte ili bar pomognu vlasnicima da ih obnove oni dozvole Gogicu da srusi objekat i izgradi hotel(namece se pitanje ciji li je i cija je sad firma Plastik..,), Lidlu i drugima da prave gradjevinsko i drugo ruglo, opstinare nije briha oni svoju tarifu imaju u kesi posto ne moze da stane u kovertu velika je kriza i prohtevi veliki.!

    4. Zasto Nesa cipelic ne obnovi fasadu skoro cela zgrada je njegova, kao i veci deo centra kupljeno od pranja para siptatske i pazarske mafije. Njegovi lokali si i 2 ili 3 stana samo nisu njegovi.
      Sta je sa onima sto porusise stare kuce u setalistu, plate pa klate bas lepo.

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Inđija

    Obustava vodosnabdevanja u Inđiji 21. novembra

    JKP Vodovod i kanalizacija saoptilo je da će u delu Inđije zbog radova na vodovodnoj mreži doći do prekida vodosnabdevanja 21. novembra 2024. godine, u periodu od 9 do 13 časova. […]