U Inđiji za godinu dana policiji prijavljeno 169 slučajeva nasilja
U poslednjih godinu dana na teritoriji inđijske opštine prijavljeno je 169 slučajeva nasilja, od tog broja podnete su 44 krivične prijave za nasilje u porodici a ukupno je izrečeno 144 hitnih mera i sve su produžene odlukama Suda u Staroj Pazovi, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova za područje Inđije za poslednjih godinu dana.
Na održanoj tribini povodom kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ Centar za socijalni rad “Dunav” iz Inđije i predstavnici MUP-a učenicima srednjih škola predstavili su statistiku porodičnog nasilja, način na koji mogu da prepoznaju nasilje i da ga prijave. Mladima je poručeno da je cela mreža institucija uključenja u borbu protiv nasilja I da je jedino nasilnik kriv za nasilje a nikako žrtva.
U poslednjih godinu dana na teritoriji inđijske opštine prijavljeno je 169 slučajeva nasilja, od tog broja podnete su 44 krivične prijave za nasilje u porodici a ukupno je izrečeno 144 hitnih mera i sve su produžene odlukama Suda u Staroj Pazovi, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova za područje Inđije za poslednjih godinu dana.
U jednočasovnoj tribini prilagođenoj mladima direktorica Centra za socijalni rad “Dunav” Željka Godić Avramović i kriminalistička inspektorka Zorana Aćimović mladima su kroz primere I statističke podatke približili problem nasilja u društvu kao i načine na koje oni kao pojedinci mogu sprečiti sve učestaliju pojavu nasilništva.
-Ovi razgovori su namenjeni smanjenju I sprečavanju pojave nasilja u društvu. U ovih 16 dana obuhvaćeno je nekoliko datuma, 25. novembar Međunarodni dan borbe protiv nasilja, zatim 1. decembar Dan borbe protiv AIDS-a kao 3. decembar Međunarodni dan osoba sa invaliditetom i na kraju 10. decembar Međunarodni dan ljudskih prava. – objasnila je Godić Avramović na samom početku.
Ona je istakla da Centar za socijalni rad na svaku prijavu nasilja reaguje u saradnji sa policijom, tužilaštvom i školom I pojasnila da bez obzira na uzrast postoje zakonske kazne za maloletne I punoletne.
-Vi ste kao maloletni odgovorni za ono što učinite. Zakonom i sprečavanju nasilja u porodici je omogućeno da se na svaku prijavu odreaguje na vreme i da se spreči. Reaguje policija, onaj ko vrši nasilje dobija zabranu prilaska a ukoliko to prekrši postoji kazna zakonom. –kazala je Godić Avramović.
Inspektorka Zorana Aćimović kazala je da Zakon o sprečavanju nasilja u porodici koji je stupio na snagu 2017. Godine u inđijskoj policiji sprovodi 8 službenika. Ona je spomenula da policija tesno sarađuje sa zdravstvenim ustanovama, tužilaštvom, Centrom za socijalni rad, školama i pojedincima te da po prijavu reaguju istog momenta.
-Dežuramo 24 sata dnevno 365/6 dana , po prijavi nasilja u porodici obavljamo razgovor sa poencijalnom žrtvom nasilja, sa počiniocem i vršimo procenu na osnovu prikupljenih informacija. Nakon toga izriče se mera, postoje dve hitne mere, zabrana prilaska i komunikacije. druga je dislokacija nasilnika iz kuće na dva dana. U toku trajanja mera mi vršimo provere i u slučaju kršenja mera reagujemo.- objasnila je Aćimović.
Željka Godić Avramović je objasinla mladima da obrazac ponašanja da treba trpeti nasilje, što se kroz vaspitanje naročito ugrađuje ženskoj deci, nije pravi obrazac I da nasilje ne treba trpeti nego ga prijaviti.
-To je jako teško iskoreniti ukoliko prihvatite takav obrazac ponašanja, obično se devojčicama savetuje da treba da ćute i trpe partnersko nasilje. I po običaju ženska deca koja odrastaju u porodicama gde majka trpi nasilje, nalaze takođe nasilne partnere. Zapamtite, za nasilje nikada nije kriva žtrtva i nije izazvala ničim da se nad njom nasilje vrši. Nasilnik je jedini krivac. – kazala je Godić Avramović.
Mladi su najveće interesovanje pokazali za temu sajber nasilja i mogućnost zaštite od nasilja na internetu koje je najzastupljenije u toj kategoriji populacije.
Za ovaj vid nasilja, postoji mnogo kompleksnije rešenje ali postoji, kazala je inspektorka Aćimović, to nasilje takođe može biti prijavljeno u SUP Inđija ali dalje korake preduzima Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal. Ona je istakla da je važno da se nasilje prepozna i prijavi da razrađen sistem umreženih institucija dalje deluje po prijavi.
Zaključak tribune dala je direktorica Centra za socijalni rad insistirajući na tome da se svaki vid nasilja prijavii i da se to “ne tiče samo žrtve i nasilnika” nego da se u rešavanje problema oraju uključiti svi.