Krivošija (GrađanIN): Zahtevamo da Vodovod objavi podatke o kvalitetu vode, Goran Ješić takođe
Nakon izjave nekadašnjeg predsednika opštine Inđija Gorana Ješića da se u Inđiji ne kontroliše kvalitet vode u poslednjih pet godina, a da građani piju vodu punu arsena, amonijaka i nitrita oglasio se advokat Danilo Krivošija član pokreta GrađanIN..
Krivošija u izjavi za IN Medija kaže da za hemijske elemente koje je pomenuo Goran Ješić i to amonijak i nitrit, nije pitanje da li ih ima u vodi jer su oni tu zbog veštačkog đubriva i drugih razloga, ali je pitanje u kojim količinama ih ima
– Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode je dopuštena mala koncentracija njihovog prisustva. Posebno pitanje se mora postaviti za arsen jer po istom pravilniku maksimalno dopuštena koncetracija u redovnim prilikama iznosi 0,01 mg/l, što praktično znači da ne sme uopšte da ga bude u vodi. Nisam imao uvid u rezultate uzorkovanja o kojima priča Goran Ješić, međutim govoriću o nekim činjenicama i otvorenim pitanjima koja proizlaze iz ove izjave. Naime, na sajtu JКP Vodovod i kanalizacija zaista ne postoji podatak o rezultatima kvaliteta pijaće vode u našoj opštini. Nameće se logično pitanje, zašto to nije učinjeno? Tri su moguća odgovora:Voda nije uopšte uzorkovana; boda je uzorkovana, ali je kvalitet vode loš; voda je uzorkovana, ali je kvalitet vode dobar; – objašnjava Danilo Krviošija i dodaje:
PROČITAJTE JOŠ:
Ješić: U Inđiji se ne kontroliše kvalitet vode. Pijete vodu punu arsena, amonijaka i nitrita
– Ukoliko su odgovori na postavljeno pitanje oni pod jedan i dva ovo je katastrofa koja traje već neko vreme i možemo govoriti o krivičnoj i političkoj odgovornosti nadležnih, a ukoliko je tačan odgovor pod tri onda se radi o potpunoj neodgovornosti i neprepoznavanju tema od javnog interesa i o potrebi da se javnost obavesti o tome. Znate, ova vlast ima manir da na zvaničnom instagram nalogu obaveštava građane o tome da je zapušila rupu na trotoaru, pa mi je nelogično da to ne uradi kada dobije rezultate kvaliteta pijaće vode. – kaže član pokreta GrađanIN.
On podseća da je Planom razvoja opštine Inđija za period od 2023-2029 godine navedeno da je na osnovu detaljne analize kao jedna od slabosti naše opštine prepoznat neadekvatan kvalitet vode za piće.
– Кao činjenica stoji i to da je u istom planu razvoja navedeno da na osnovu podataka Instituta za javno zdravlje Republike Srbije o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće javnih vodovoda i vodnih objekata za 2020. godinu u opštini Inđija je 2,7 % analiziranih uzoraka fizičko-hemijski neispravno, dok je kod 3,2 % uzoraka konstatovana mikrobiološka neispravnost. Isto tako udeo stanovništva koje koristi pijaću vodu iz sistema kojima se bezbedno upravlja, odnosno udeo domaćinstva koji je priključen na vodovodnu mrežu iznosi 87,3 %, što znači da 12,7% stanovništva koristi vodu iz sopstvenih bunara, što je loše samo po sebi. – kaže Krivošija.
Naš sagovornik kaže da je nedavno posetio Ljubljanu gde se uverio da je tamo pijaća voda izuzetnog kvaliteta.
– Voda je toliko čista i bezbedna za piće, da ne kupuju flaširanu vodu ni kada im u goste dolaze visoke delagije već u malo lepše flaše sipaju vodu sa česme, a gradski urbanista sa kojim smo imali sastanak je rekao jednu divnu rečenicu koja glasi: „Nema grada bez pijaće vode”. Toliko o prioritetima razvoja jednog grada.– kaže naš sagovornik.
U svom političkom radu,kaže Krivošija, kao jedan od prioriteta je postavio dostupnost zdravoj pijaćoj vodi svim stanovnicima naše opštine.
– Kao neko ko svakodnevno koristi vodu iz gradskog vodovoda citirana izjava me je naterala na dodatno razmišljanje. Zbog navedenog javno pozivam JКP Vodovod i kanalizacija da objavi podatke o uzorkovanju i kvalitetu pijaće vode u prethodnih pet godina, a ukoliko to ne učini najkasnije do ponedeljka mi ćemo tom javnom preduzeću podneti zahtev za dostavlje informacije od javnog značaja i po dobijanju istih odmah ćemo obavestiti javnost o našim saznanjima. Isto tako, pozivam i Gorana Ješića da iznese informaciju o tome gde je došao do rezultata kvaliteta vode i da ako poseduje taj dokument da ga javno objavi. Ukoliko javnim pozivom ili pravnim sredstvima ne uspemo da dođemo do podataka o kvalitetu pijaće vode u našoj opštini, sami ćemo finansirati uzorkovanje vode u Institu za javno zdravlje i objaviti rezultate o tome.- kazao je član pokreta GrađanIN.
Danilo Krivošija uaključuje da je odgovornost, pa makar i moralna, mora da se uvede u politiku, te da će ovu temu istražiti do kraja i preduzeti adekvatne korake u narednom periodu.