• Inđija nikada nije bila jedinstvena i solidarna, ovog puta većina nije uz studente i srednjoškolce

    Građani Inđije u proteklih nekoliko godina organizovali su proteste u cilju ostvarivanja svojih prava, ove proteste ne povezuje rešenje problema nego potpuna ignorancija šire zajednice. Inđija nikada nije bila jedinstvena i solidarna.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
    Inđija nikada nije bila jedinstvena i solidarna, ovog puta većina nije uz studente i srednjoškolce
    Foto: IN Medija

    U akciji „Zastani Inđijo“ u kojoj se pozivaju građani Inđije da sa ostatkom Srbije iskažu svoju podršku porodicama nastradalih u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine u kojoj je poginulo 15 ljudi, iz nedelje u nedelju je sve manje učesnika. Ova petnaestominutna akcija kao i povod iste nisu dovoljno jak razlog da Inđinčani odaju počast nastradalima i podrže studentske proteste ali ni da traže odgovornost za smrt 15 ljudi. Tek oko 30 učesnika svakog petka odazove se pozivu i zastane na 15 minuta. Stalni  učesnici, maturanti srednjih škola u Inđiji i nekolicina studenata su pokretačka snaga koju podržavaju deo prosvetnih radnika, roditelja i građana Inđije.

    Akcija “Zastani Inđijo” ovog petka traje 16 minuta, minut duže za nastradalog inđinčana

    Inđija kroz godine pokazuje da nije zainteresovana za probleme zajednice te se sporadičnim protestima ne priključuju. Od 2020. godine do danas na teritoriji Opštine Inđija organizovano je 8 protesta građana koji su ovom krajnjom merom pokušali da ostvare svoja prava. Zajedničko za svaki od ovih okupljanja je činjenica da nisu podržani od šire zajednice te su samim tim i ostali bez epiloga.

    Šta se sve građane nije ticalo i da li je trebalo

    Protestvovali su u nekoliko navrata i meštani Čortanovaca 2020. godine koji su tada od lokalnih vlasti zahtevali da im se reši problem infrastrukture u centralnim ulicama kako bi poput ostalih naseljenih mesta opštine Inđija imali normalne uslove za život. Ovi protesti nisu urodili plodom jer tada data obećanja predsednika Opštine Inđija Vladimira Gaka nisu ispunjena.

    Foto: IN Medija

     

    Protestvovali su stanovnici Kamenove ulice u Inđiji tokom 2021. godine takođe zbog buke i prašine koju su prouzrokovali radovi na pruzi. Ovaj problem je rešen završetkom radova.

    Foto: IN Medija

    Tako se 2022. godine u Krčedinu vodila „bitka“ oko vodosnabdevanja. Meštani Krčedina su u višemesečnim protestima i blokadama i na samom kraju i razgovorom sa predsednikom Opštine reš došlo je do delimičnog rešenja. Iskopamn je dodatni bunar koji i dalje nije dovoljan za neometano vodosnabdevanje ovog sela.

    Foto: IN Medija

     

    Od 2023. godine krenuli su protesti u Čortanovcima oko povratka želeničkog stajališta ovom selu. Protesti su se odvijali na više lokacija, u samom selu, kod nekadašnje železničke stanice, u Inđiji ali i u Beogradu. Ova bitka Čortanovčana protekla je bez podrške Beščana koji su izmeštanjem stanice takođe pogođeni. Problem nije rešen iako se gotovo dve godine ova zajednica borila za povratak stajališta.

    Foto: IN Medija

    Protesti su se održavali i zbog podizanja pružnog zida drugog dela ulice Kralja Petra u Inđiji, nakon čega je onemogućen jedini prolazak ka centru. Žiteljima ovog dela ulice je obećana izgradnja pasarele od strane bivšeg ministra Gorana Vesića. Međutim ni ovo obećanje nije ispunjeno dok je protiv bivšeg ministra Vesića podignuta optužnica zbog pada nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu Novi Sad 1. novembra prošle godine i pogibije 15 osoba.

    Foto: IN Medija – protest Kralja Petra

    Isto tako meštani ulice Save Kovačevića u Inđiji takođe su održali nekoliko protesta zabog  nesnosne buke koju stvara firma za skladištenje teretnih kontejnera, njihovim naporima za očuvanje životne sredine niko se van „granica ulice“ nije pridružio. Meštani ove ulice dve godine pokušavaju da skrenu pažnju na problem oko nesnosne buke koju izaziva skladište kontejnera, ni ovaj problem nije rešen dok I dalje stoje obećanja lokalne samouprave da će se problem rešiti.

    Foto: ulicasavekovacevicaindji (Instagram)

    Tokom 2023. i 2024. godine protestvovali su i prosvetni radnici šetnjom kroz centar Inđije. Svoje nezadovoljstvo oko 50 prosvetara izskazali su nakon masovnog ubistva u Ribnikaru, Orašju i Maloj Duboni ali i zbog neispunjenih zahteva prosvetara. Ni ovim protestima se nisu priključili građani Inđije. Nisu imali potrebu da podrže prosvetare niti da odaju počast nastradaloj deci u masovnim ubistvima. Te su u ovim mirnim protestima prosvetari šetali sami.

    Foto: IN Medija

    U 2024. godini održan je protest protiv Rio Tinta kome su se odazvali građani u najvećem broju od protesta iz 2000. godine. Ovaj protest okupio je najviše učesnika, njih 900.

     

     

     

     

     

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp BlueSky
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo